15 червня – Неділя Всіх Святих

Цього року 15 червня випадає Недiля всiх святих. Що відомо про походження цього свята? Чому його відзначають саме пiсля Зiслання Святого Духа? Кожного дня, за винятком хіба що Страсного та Світлого тижня, Православна Церква звершує особливу пам’ять цілої низки святих угодників. Зазвичай, це дні їхнього їхньої блаженного спочинку в Господі. Однак, в церковному календарі є також й особливі дні, коли вшановуємо не одного, але декілька святих, або всіх разом. Одним із днів, коли вшановують усіх святих Церкви разом – є перша неділя після П’ятидесятниці (восьма після Пасхи).

Продовжуючи святкування Сходження Святого Духа на Апостолів та заснування Церкви, ми урочисто згадуємо незчисленну кількість святих, які вірно служили Богу від часів Адама, та служитимуть Йому до часу Другого пришестя Христового. Власне, сенс свята згадуючи подвиг безлічі відомих та невідомих праведників явити всьому світу їхній подвиг, та показати як діє Божа Благодать серед людей упродовж усієї історії людства. Окрім того, цей день – день Ангела всіх християн, і тому віруючі з особливою пошаною та духовним настроєм очікують це свято. Чимало хто з них приступає до Сповіді та Причастя.Символічно Всіх Святих зображає Іоан Богослов у своєму Об’явленні (Апок.5:11-13, 7:9-14).

Історія свята надзвичайно древня. Ще святитель Іоан Златоуст свідчить про існування в його часи особливого свята вшановування усіх мучеників, або святих. Із усією впевненістю можна сказати, що це свято існувало вже з ІV століття. Принаймні, так було на Сході тогочасної Римської імперії. Записане свідчення Златоуста про те, що це свято вшановується через тиждень після П’ятидесятниці. І саме це святкування поклало початок все церковному вшануванню святих.

0DionisiyShestodnevGTG (Medium)

Хоча, за свідченням церковних істориків, у інших місцевостях день пам’яті Всіх Святих існував на іншу дату. Так серед духовних творів святого Єфрема Сирійця (Сирина) є вказівка, що це день 13 травня, а Сірійський лекціонарій 411 року приписує  відзначати день Всіх Святих у першу п’ятницю після Великодня.

Стосовно Західної Церкви, то Папа Григорій ІІІ освятив в честь Всіх Святих одну із дзвіниць базиліки святого Петра, (2га пол.. VIII ст.) і встановив в честь цього свято 1 листопада. Століттям пізніше його наступник Григорій ІV офіційно затвердив у Католицькій церкві день Всіх Святих, а 31 жовтня, напередодні свята, встановлено піст.

До речі, Неділя Всіх Святих розпочинає цикл читання 11 недільних ранкових Євангелій, а з понеділка на літургії читається Євангеліє від Матвія. У понеділок починається Петрівський, або Апостольський піст. Також в день Всіх Святих закінчується використання Цвітної тріоді за богослужіннями, а береться Октоїх.

Окрім особливих пісенних богословських творів, укладених на день Всіх Святих, до нас дійшло чимало древніх проповідей та повчань. Зокрема, окрім загаданого вже твору Іоана Златоуста, у свій час був відоме слово Вселенського Патріарха Іоана VIII (Ксифіліна) та святителя Григорія Палами.

Іконографія свята міцно вкорінена у есхатологічному вимірі свята, та зображає Спасителя на троні під час Його Другого Пришестя. Господа оточують ангели, старовітні та новозавітні праведники. На передньому плані, зазвичай Адам і Єва.

Цікаво, що від назви цього свята в грецьких та деяких балканських країнах існує чоловіче імя Панайот або Панайотіс – похідне з грецького Πάντων [τῶν] ἁγίων – «Всіх Святих»

Дивіться також:

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.