Пам’ятайте наставників ваших…

У Тернополі вшанували митрополита Василія (Боднарчука) в десяту річницю його упокоєння

21 січня 2016 року виповнюється десять років із часу відходу до вічності митрополита Тернопільського та Бучацького Василія (Боднарчука) – визначного релігійного та національного діяча, людини, яка стояла біля витоків Української Церкви. Вшановуючи пам’ять Владики, Тернопільська єпархія УПЦ Київського Патріархату запланувала та провела низку заходів, присвяченій цьому скорботному ювілею.

15 січня в Тернопільській обласній філармонії було проведено Вечір пам’яті митрополита Василія під назвою:“Пам’ятайте наставників ваших”. У майже двохгодинній програмі гості вечора мали можливість, дехто й уперше, дізнатись про життєвий шлях архієрея, про його вклад у національне та релігійне відродження Галичини. Провели вечір – протоієрей Василь Дідик та Оксана Мартинюк. А його сценарій написав протоієрей Євген Заплетнюк.

Розпочався вечір із благословення та привітання архієпископа Тернопільського, Кременецького та Бучацького Нестора, який став основним ініціатором і натхненником заходів, які вшановують його славного попередника. Владика Нестор поділився своїми спогадами про митрополита Василія, а також закликав пам’ятати його у молитвах. До слова, вранці цього ж дня, архієпископ Нестор був присутній на прямому ефірі Тернопільського обласного державного телебачення, де розповів глядачам краю про життя та діяльність братів Боднарчуків – митрополитів Іоана та Василія, а також, відповів на цікаві питання ведучої.

Справжньою прикрасою вечора стали виступи кращих хорів православних парафій м.Тернополя. Своїми чудовими співами дарували радість присутнім хори кафедрального собору Костянтина та Єлени, парафій Різдва Пресвятої Богородиці (настоятель – прот. Олексій Головацький) та Преображення Господнього (настоятель – прот.Богдан Комарницький). У програми прозвучали як богослужбові піснення, колядки, так і національні, патріотичні твори, які так любив слухати та виконувати сам Владика Василій.

002 (Large)

Надзвичайно щирими та проникливими були й виступи людей, які в різні часи були поруч із архієпископом, згодом – митрополитом Василієм. Зокрема, перед присутніми мали виступи багаторічний соратник, духівник, товариш владики – протоієрей Богдан Комарницький. Також, на сцену було запрошено протоієрея Олексія Головацького, нині – секретаря Тернопільської єпархії. Отець Олексій починав свій священицький шлях біля Владики, і залишив у своєму серці чимало спогадів повязаних із постаттю блаженної памяті митрополита Василія. За думкою організаторів вечора, він був би не повним, якби до мікрофона не запросили й протоієрея Романа Лугового. Отець Роман – не просто виріс біля владики – він пройшовши шлях від іподиякона до особистого секретаря, у чи не найбільш складні часи для Церкви та Владики особисто. Спогади цих людей – надзвичайно цінні свідчення для тих істориків Церкви, які в майбутньому будуть досвіджувати життя та діяння діячів третього відродження Незалежної Церкви в Україні.


Гостей особливо схвилював момент, коли ведучі зі сцени привітали присутню в залі багаторічну келійницю та соратницю Владики – пані Емілію. Це саме їй Промислом Божим було визначено бути біля Його Високопреосвященства в останні роки його життя та опікуватися ним. У той час, коли вже літній Владика всі сили та таланти віддавав служінні Церкві, молитві келійній та у храмах, зустрічам із духовенством та мирянами, йому конче потрібен був хтось, хто постійно нагадував би, про багато важливих дрібниць. Владика не раз забував пообідати, вчасно прийняти ліки та потребував відпочинку. Про все це, мало не щодня, митрополиту нагадувала пані Емілія.

Фото- та відеоматеріали, на яких владика Василій залишився для нас живим і здоровим, складають уже історичну цінність. Їх і раніше було небагато. Годі вже говорити про нинішній день, коли минуло ціле десятиліття із дня упокоєння архіпастиря. Усе ж, готуючи цей Вечір пам’яті, організаторам таки вдалося відшукати кілька записів із відправ і проповідей владики. Кілька десятків ратитетних фото було старанно оцифровано та відновлено. Упродовж усього вечора присутнім демонструвалися на великому екрані ці історичні фото.

Але справжньою “родзинкою” заходу стала демонстрація присутнім відео, на якому сам митрополит Василій (Боднарчук) звертається до богомольців із глибоко патріотичною та натхненною проповіддю. Здавалося, що тим словам не двадцять років, а промовлені вони сьогодні! Принаймні, саме такими враження ділилися всі, кому пощастило побачити це відео.

Не дивлячись на непогоду та чимало важливих, передсвяткових справ, до філармонії того вечора прибуло чимало людей. Одні прийшли тому, що колись самі добре знали та пам’ятали Владику. Інші – бо хотіли більше дізнатися про нього. І все ж, поверталися по своїх домівках усі маючи одне, спільне переконання: митрополит Тернопільський і Бучацький Василій (Боднарчук) – особлива людина, на долю якої випало чимало труднощів та скорбот. Але не дивлячись на них, він не зламався, а мужньо йшов назустріч незалежній Україні та Помісній Церкві, з самого дитинства не словами, а конкретними вчинками засвідучуючи свій патріотизм та любов до Рідної Церкви.

Вечір пам’яті Тернопільсько-Бучацького митрополита – данина пам’яті та синівської вдячності митрополиту Василію від уже нового покоління духовенства та мирян Церкви. Це наш скромний дар на могилу нашого духовного батька та святителя, старця та апостола Галичини. Повторюючи за апостолом Павлом, будемо згадувати своїх наставників, котрі проповідували нам Слово Боже, і, споглядаючи на кінець їхнього життя, наслідуймо їхню віру!

Прес-служба Тернопільської єпархії

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.