Думки не про Бога чи про Церкву, а про коронавірус

Сьогодні всі наші думки не про Бога чи про Церкву, а про коронавірус.
Я не надто знавець усіляких вірусів, однак про церкву дещо знаю). Насамперед хотів би зазначити, щорішенням нашого архієрея в Тернопільські єпархії та зокрема в нашому кафедральному соборі відбулися певні принципові зміни ведення богослужінь. Ми перейшли на карантинний режим в нашому храмі, тому я б хотів пояснити вам декілька важливих речей.



Насамперед хочу зазначити, що я і надалі переконаний, що не можливо заразитися будь-яким вірусом, приймаючи Святе Причастя та використовуючи одну лжицю(ложечку),але оскільки коронавірус поширюється контактним та повітряно-крапельним шляхом, а ми комунікуємо з великою кількістю людей, потрібно бути обережним.
Я, як священник, несу відповідальність за свою паству, яка приходить в храм по духовне зцілення і тому повинен створити необхідні умови для їх фізичного здоров’я також, убезпечити мирян від усіляких хвороб. Ми не спокушаємо Бога та в жодному разі не сумніваємося в особливій святості Христових Таїн й не маємо жодних сумнівів, що в Чаші Кров Господня та Тіло Христове, а не якийсь там вірус. Тому ми, священники, причащаємося звичайним чином, а от людину причащаємо особливим способом, зважаючи на пандемічну ситуацію в країні.

Слід зазначити, що в Україні з’явилася ще одна небезпека: додому повертається велика кількість заробітчан, які, наче механізм сповільненої дії, несуть певну небезпеку оточуючим. Однак слід пам’ятати, що девіз християнського життя, особливо у важкий час епідемії,- нести не страх чи паніку, а надію людям. Тому не потрібно так страшно боятися, щоб аж не спати, однак не забувайте бути обережними. Руки мити потрібно завжди, а не лише під час пандемії. Дотримуватися дистанції-це прекрасно, адже в такому випадку ми поважаємо особистий простір іншої людини, ми вчимося бути культурними і разом з тим маємо можливість допомогти іншому.

Ми живемо в час гібридної війни України з Росією, практично кожного дня на Сході країни гинуть наші хлопці. На мирних територіях сьогодні ми також спостерігаємо політику, яку веде московська церква серед вірян: священники московського патріархату пропагують масове скупчення людей, заохочують до цілування не лише ікон та хреста, а й майже церковних клямок, піддають загрозі життя кожного, хто приходить до храму. І, як свідчить статистика, ці самі віряни МП розповсюджують коронавірус на території України, повертаючись з Почаївської Лаври до Молдови.

Про пандемічні хвороби, як і зрештою про самогубства, знає більше не медицина, а соціологія. Аналізуючи перебіг епідемії коронавірусу в Італії чи Іспанії, ми можемо зробити висновок, що перехворіє на цю недугу 80% населення нашої країни, з них 10%, на превеликий жаль, помре.

А тепер згадайте, що перший випадок захворювання на коронавірус був у Китаї- країні, де грошовій обіг лишень на Аліекспрес значно більший, ніж обіг грошей усієї Тернопільської області. І це все одно не дало їм великої переваги зупинити епідемію. Тому наше завдання сьогодні-максимально розтягнути в часі кількість хворих, тому ще це дасть можливість врятувати більшу чисельність людей. Потрібно розуміти , що ця пандемія-своєрідна біологічна війна. Однак, навіть зважаючи на небезпеку, не варто панікувати, потрібно нести насамперед надію людям та не наражати на небезпеку себе та інших. Якщо ти розумієш, що не можеш зробити нічого корисного, вийшовши з дому, сядь та сиди вдома, потурбуйся про близьких ,рідних, які тебе оточують.

Так само Церква сьогодні намагається створити максимальну безпеку своїм парафіянам, створивши низку заходів карантинного режиму, як от онлайн богослужіння. Однак не слід забувати про приховану небезпеку таких відео. Багато хто розуміє таке благословення церкви на трансляції як заохочення не йти до храму, а молитися перед комп’ютером. Це дуже небезпечно для мене, як для священника, адже люди привчаються Літургію дивитися. А насправді Літургію потрібно не лише слухати та чути, а й молитися, сповідатися, каятися та причащатися під час служби. А це, на жаль, не можливо онлайн.

Святійший Патріарх Філарет каже, що причина пандемії коронавірусу у непокаяних людських гріхах, а особливо в одностатевих стосунках. Тому для того, щоб одужати, нам потрібно не просто цілувати хрест чи ікону, а каятися у своїх гріхах.Зараз ми переживаємо Великий піст, це особливий момент в житті кожного християнина. Великопісна атмосфера в наших храмах спряє духовному очищенню, щирому покаянню. Часто ми приходимо до духівника й кажемо, що ось ми грішимо звичайними дрібними гріхами, а от священники, як і Святе Причастя- погані, бо це власне вони винні у всіх наших хворобах і зокрема в пандемії коронавірусу. Ви бачите, наскільки ми сьогодні озвіріли та осатаніли!

Насправді Святе Причастя-це джерело життя, джерело нашого спокою та нашого спілкування з Богом. І якщо ти сьогодні не розумієш наскільки важливе Причастя для християнина, то це означає, що ти духовно неповноцінна людина, мертва, як Адам, який прожив 930 років фізичного життя після того, як духовно помер, вкусивши плід з Дерева пізнання.
Трохи лірики Обов’язково користуйтеся масками, хоча сьогодні це швидше психологічний захист. Бо маска насамперед необхідна тим, хто захворів, щоб не наражати на небезпеку інших.

____Чи відкине коронавірус людей від Церкви?
Людей від Церкви відкидає їхній гріх, пристрасті. Хоча насправді людське «як тривога, то до Бога» -війни, пошесті, епідемії-завжди приводили ДО храму. А зараз, на жаль, люди вважають Церкву причиною всіх негараздів.

____Чи не було б правильно службу проводити лише священникам, які молилися б за свою паству, а віряни, в свою чергу, спостерігали за Літургією вдома?
А пам’ятаєте «молебні» в Микулинцях чи Санжарах про те, щоб українці, які поверталися з Китаю, не доїхали до них? Бог почув ці молитви, а диявол побачив людські серця, в яких не було любові. Люди не чують один одного, кричать, б’ються. Це зайвий раз демонструє, що в наших душах не залишилося в нічого християнського. Коронавірус-це лакмусовий папірець, він показує, ким ми є насправді. І чи можемо ми бути для інших джерелом втіхи, підбадьорення, любові, чи навпаки, ми джерело стресу та неврозів.

___Як ви думаєте, епідемія коронавірусу може бути певною провокацією, змовою?
Є певна когорта людей, як правило з параноїдальними ідеями, які вірять в «теорію змови». Вони переконані, що в потоплені Титаніка, в усіх бідах та нещастях, в загибелі тих чи інших людей завжди винні масони, ілюмінати, інопланетяни тощо. «Теорія змови»-один із способів шукати легкі шляхи при вирішенні складних проблем.

Хочу ще раз наголосити, не бійтеся причащатися, тому що Святе Причастя- це Рай на Землі, це зустріч з Богом. Однак водночас не забуваймо про профілактичні заходи: маски обов’язково потрібно купити, руки-мити, за бородою-ретельно доглядати, адже вона(борода)-окраса будь-якого чоловіка, особливо священника) Пам’ятайте симптоми захворювання, зміцнюйте імунітет та слідкуйте за своїм здоров’ям.

(1 таблетка Ремантадину щодня-сам п’ю та вас запрошую)

Пам’ятаємо, що коронавірус поширюється повітря-крапельним та контактним шляхом, тому намагаймося убезпечити себе, щоб не повторювати шлях Італії, де щодня помирає по пів тисячі людей. Ми в своєму храмі робимо все можливе, щоб не наражати вірян на небезпеку: антисептичне прибирання, обов’язкова наявність спеціальних серветок. Під час богослужінь знову ж йдемо назустріч нашим парафіянам- з розумінням ставимося до бажань утриматися від причастя, до припадання чолом до ікон та хреста тощо. Ми свідомі того, що сьогоденне завдання душпастирів- убезпечити перебування людей в церкві.

Крім того, хотів би наголосити про інформаційну небезпеку, яка шириться ЗМІ. Власники окремих телевізійних каналів, газет часто у своєму бажанні збільшити кількість переглядів, використовують не перевірену інформацію, а інколи і відверті фейки («якщо ви не платите за ці новини, за них заплатить хтось інший»). Вас намагатимуться тримати у постійній напрузі, щоразу повідомляючи страшні новини. Зверніть увагу, що сьогодні багато психологів пропонують безкоштовну допомогу людям, у яких панічні атаки, страх.
Однак сьогодні існує ще «метод отця Євгена» як позбутися панічного страху перед коронавірусом. Розказую, записуйте, в кого погана пам’ять:

А) не вмикати телевізор;
Б) не заходити в соцмережі ( не заплатіть за інтернет, а на заощаджені кошти купіть собі улюблений сік або гематоген для зміцнення імунітету Адже саме міцний імунітет-запорука успішного уникнення коронавірусу.)

Однак не забувайте, що всі хвороби від наших пристрастей та гріхів. Потрібно усвідомлювати, що ми всі робимо помилки. Бо власне хто їх не робить? Лише мертві). А тому поки ми живі та маємо час, потрібно каятися у своїх гріхах. І поки можемо йти до храму, потрібно йти туди. Чи замислювалися ви над тим, скільки туберкульозних паличок, різновидів гепатиту чи вірусів ми могли підхопити щодня ДО карантинного часу? Скільки раз ми могли захворіти, йдучи на роботу чи в магазин? Тому не варто абсурдно боятися саме коронавірусу, бо від будь-якої хвороби можна померти; потрібно каятися у своїх гріхах, вірити у милість Божу та звісно дотримуватися рекомедацій ВООЗ.

___Чи правда, що буде скасовано Великоднє богослужіння?
Великдень –найважливіший день в році. Весь рік горнеться навколо Великодня, а все богослужбове коло горнеться навколо Божественної Літургії. І ти приходиш на Пасху не освятити ковбасу, а причаститися. Деякі священники дозволяють причаститися без сповіді, в православній церкві існує євхаристійний піст, який триває 6 годин. В день , коли Господь сам воскрес, він воскрешає нас. Я щороку говорю, що ті, кому «в гробах життя дарував»-це не поховані в Єрусалимі, це ми з вами, тому що знаходимося в духовних «гробах». Адже людське маловір’я-це найгірший вірус та духовне занепадання, яке нас губить. Коли ти дивишся на причастя, де Тіло Христове та Кров Господня, а думаєш про те, що в Чаші мікроби та віруси, це духовне занепадання.

____Чи правда що заарештували грецького єпископа за те, що він служив Літургію під час карантину?
22 березня захворів на коронавірус один з сербських єпископів. До речі, першим хворим в Тернопільській області став священник (57років), який служив в Заліщиках. Найбільша небезпека, що він контактував з 500 людьми і тому населення починає якось агресивно ставитися до Церкви, боятися священників. Хочу закликати вас не боятися отців, а боятися Бога та гріха.

В часи древньої Церкви люди знали, що будь-яке причастя для кожного з них може бути останнім у їхньому житті. І це не тому, що ширилися якісь там мікроби чи віруси, а тому що були страшні гоніння на християн. І сьогодні ми теж повинні розуміти, що попереду на нас чекає Вічність, і зараз є можливість обрати, якою буде вона: чи з Богом, чи з дияволом. Однак не слід забувати, що час-непевна субстанція, ми можемо не встигнути спокутувати свої гріхи, покаятися. Не потрібно думати «я ще встигну», потрібно діяти заради свого спасіння, бо ми не знаємо ,що на нас чекає завтра чи післязавтра. Зрештою, ми не знаємо, що на нас чекає вже сьогодні ввечері.

____Чи реально обмежити чин похорону 10 особами?
Так, звісно, якщо люди групуватимуться по 10 чоловік. У нас в кафедральному соборі служить 5 священників, тому ми виставляємо колонки надворі, і люди мають змогу слухати богослужіння. Не бійтеся молитися, бо храм-це місце зустрічі з богом. Завжди кажу, що престол-це не стіл у вівтарі, а крісло, на якому сидітиме Господь ,звершуючи Суд. А Божий Суд неодмінно буде, не зважаючи, чи віриш ти в Бога, чи ні. І ти не зможеш сказати: «О, може я не піду туди?»
Багато років я писав, що не полюбляю загальну сповідь, бо люди перестають розмовляти зі своїми духівниками. А зараз Господь посилає такі випробування, що сама Церква благословляє загальну сповідь, адже такий чин використовується коли в країні або епідемія, або війна. В нас, на превеликий жаль, сьогодні і те, і інше. Церква з розумінням ставиться до послаблення християнських канонів, вона терпляча та розуміюча і до тих, хто цілує хреста у Хрестопоклонну неділю ,і до тих, хто лише торкається його чолом. Однак самі люди повинні пам’ятати, що віра-основа християнства.

Онлайн богослужіння відівчають людину молитися, вона стає лиш глядачем певного дійства без особливого відчуття; у неї переважає цікавість, а не побожність та благовоління. В моєму житті лише один раз було таке богослужіння- коли я лежав напівпаралізований після інсульту й дивився трансляцію Великоднього богослужіння на чолі з владикою Агапітом з Володимирського собору…Я співав разом з ним, молився разом з ним… Це для мене був важливий життєвий урок, який навчив цінувати кожен день свого життя, аналізувати свої дії, вчинки.
За всю історію Церкви Святе Причастя не нашкодило жодній людині. Причащаючись, ти стаєш частинкою Божества, «причасником» Бога. Догматичне вчення християнської церкви каже, що в кожній людині, за наміром Творця, значно більше від Бога, ніж від мавпи, а тому ти сам обираєш, «якого вовка годуватимеш»)

Навіть в найтемніші часи видно світлих людей. І такими світлими людьми сьогодні я вважаю саме священників. І хоча нам часто закидають, що ми маємо багато вад (а це так, бо доброго отця спокушає легіон бісів), саме священики сьогодні є прикладом жертовності та любові. Тому, друзі, ходіть до Церкви, бо це єдине наше духовне пристановище, єдина наша духовна лікарня. Господь часто зцілює людей: він повертає зір сліпим, мову- німим, лікує кровоточиву і навіть воскрешає померлих. Однак перш, ніж зцілити, Господь каже: «Прощаються тобі гріхи твої. Візьми свою постіль, встань та йди!» Це означає, що та людина мала гріхи, які призвели до фізичної хвороби. І лише після прощення вона одужала.

____Чи будуть транслюватися служби з кафедрального собору Свв.Костянтина та Єлени?
Так, звісно, ми плануємо якісні трансляції наших богослужінь. Оскільки ми турбуємося про наших парафіян та намагаємося звести до мінімуму загрозу поширення коронавірусу в церкві, наразі всі вечірні богослужіння скасовані, суботнє-значно скорочене в часі. Кажуть «береженого-Бог береже» , а ще «не спокушай Господа свого своєю вірою», тому бережімо власне здоров’я, молімося та причащаємося на «зцілення душі і тіла» . Бо сам Господь казав : «Хто їсть Тіло Моє і п’є Кров Мою, той буде мати життя вічне»
Амінь.
Ангела-охоронця вам всім.
І обов’язково купуйте маски та не хворійте.

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.