Що вам варто знати про ектенії?

Ектенія – це сукупність молитов із проханнями та зверненнями до Бога, які від імені вірних читає диякон чи священик під час кожного богослужіння. Є 5 найвживаніших єктеній: велика або мирнаєктенія, мала єктенія, сугуба (посилена) єктенія, благальна (прохальна), а також єктенія за спочилих. Кожна єктенія закінчується виголосом священика, який прославляє Пресвяту Тройцю.

Ектенією називається особлива молитва під час богослужіння, розділена на кілька чи багато окремих прохань. Ектенія складає один із найважливіших елементів православного та католицького богослужіння. Саме слово «ектенія» – грецьке. Перекладається українською, як «протяжне» чи «ревне» моління. При служінні священика та диякона, перший та останній виголос на ектеніях належить священику, а інші співає диякон. На кожне прохання диякона чи священика хор і люди відповідають своїм співом, відповідно до того, про що заклякається у молитві.

Виголошуючи прохання ектеній, диякон високо підносить свій орар правою рукою. Священик виголошує ектенію, зазвичай, перед св.Престолом, а диякон – стоячи на амвоні, перед іконою Спасителя. Відповідповіді хору чи людей на прохання священнослужителів називаються акламаціями.

За свідченням істориків, перші письмові згадки про формування ектеній, як особливого чинопослідування, знаходимо ще в Апостольських постановах (380 р.) Однак, є переконливі свідчення, що вже з ІІ століття християни послуговувалися чинами, схожими на ектенії. Принаймні, на це кажуть посилання до Юстина Філософа. Із іншого боку треба зауважити, що всі відомі нам нині ектенії з’явилися в різний час, за різних умов і відповідно до різних потреб віруючих.

Існує кілька типів ектеній. Велика, Потрійна, Заупокійна, Оголошених, Прохальна та Мала.

– Велика ектенія, або по іншому – мирна, називається так тому, що вона містить найбільшу кількість прохань – від 10 до 14, та розпочинається словами «У мирі Господу помолимося». Вона стоїть на початку Літургії та інших богослужінь.

– Мала ектенія – скорочена до трьох останніх прохань Велика ектенія. Починається словами «Ще й ще в мирі Господу помолимося».

– Сугуба чи Потрійна ектенія – ектенія особлива тим, що на виголоси диякона хор відповідає триразовим «Господи помилуй», а не один раз, як звичайно. Звідси й походить її назва. На Літургії цю ектенію можна почути одразу після прочитаного Євангелія. Це на ній священик молиться вголос поіменно за всіх, кого ми записали в пом’янник чи подали записку. Починається вона словами «Промовмо всі, з усієї душі…»

– Заупокійна ектенія вживається на літургії Іоана Златоуста та літії за померлих. Під час неї церква молиться за всіх спочилих християн. Розпочинається виголосом «Помилуй нас Боже… Під час Заупокійної ектенії царські врата мають бути відчинені.

– Ектенія за оголошених на Літургії йде вслід за Заупокійною. Починається вона словами «Оголошені, помоліться Господеві…». У ній Церква молиться за тих, хто готується до св.Хрещення. Колись існував особливий чин оголошених, а нині – це всі ті люди, які хочуть стати членами Цекрви. На літургії Ранішосвячених Дарів до «звичної» ектенії за оголошених додається ще кілька особливих прохань. Після кінцевого виголосу ектенії за оголошених хор починає співати «Херувимську пісню».

– Прохальну ектенію складає ряд прохань, які закінчуються словами: «У Господа просимо», на що хор відповідає: «Подай Господи..». Починається вона словавами: «Доповнім молитву (ранню, вечірню) нашу Господу..»

Наостанок ще варто зауважити, що в той час, коли в Українській Церкви акламації на ектеніях виконуються всією церквою, то в Російській Церкві їх виконує лише хор. Спроби змусити тамтешніх людей молитися за богослужінням ще з часів XVII ст. не призвели до позитивного результату, не дивлячись на особливі вказівки на це, внесені в останні видання Типікону.

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.