Що вам варто знати про епіклезу Літургії?

Під час Літургії священник виголошує такі слова: “Твоє від Твоїх Тобі приносимо за всіх і за все” і підносить Святі Дари. У статті ми поговоримо про цю молитву та про епіклезу. (перетворення хліба й вина в Тіло і Кров Христові).

Найважливіша частина Божественної літургії – та, яку доволі умовно називають Літургією вірних. Свою назву ця частина служби отримала від того, що колись, за часів древньої Церкви, молитися разом із усіма на ній мали право лише члени Церкви, тобто ті особи, які прийняли Таїнство Хрещення. Йому, зазвичай, передували оголошення та катехизація.

Схематично, Літургія вірних розпочинається 1) перенесеням святих Дарів із Жертівника на Престіл (Херувимська пісня). Далі, відбуваться 2) приготування віруючих до свячення Дарів (Доповнім молитву нашу., Символ віри ).

Слова “В премудрості будьмо уважні!” завжди слугували символом того, що від них і до відпусту священика храм покидати не дозволяється. Саме тому, особливо важливий момент підкреслюється ще особливо такими словами, виголошуваними після молитви «Вірую»: «Станьмо побожно, станьмо зі страхом. Будьмо уважні, щоб у мирі святу жертву приносити».

Після кількох виголосів, розпочинається найголовніша частина не лише Літургії вірних, але й усієї служби загалом. Під час неї здійснюється 3) освячення св.Дарів. Починається ця частина виголосом священика: “Дякуємо Господеві!”. Цей момент називається Анафорою.

Далі священик читає молитву подяки, в той час хор співає «Достойно і правдиво є поклонятися …». По цьому виголос – «Пісню перемоги». Хор – Свят, Свят, Свят, Господь Саваоф. Потім священик читає молитву, звершуючи її такими словами, рукою показуючи на св.Дискос, на якому покладено св.Хліб: «Прийміть, споживайте, це є Тіло Моє…» Так само, показуючи рукою на Чашу виголошує – «Прийте з Неї всі…»

Згідно католицького тлумачення Літургії, саме на цьому моменті відбуваться освячення Дарів, у той час, коли православні богослови підкреслюють на не можливості визначити конкретний момент освячення хліба та вина на Тіло та Кров Христові.

Далі, підносячи Дискос і Чашу догори, тримаючи при цьому руки навхрест, голосно молиться: «Твоє від Твоїх, Тобі приносимо за всіх і за все».

Цією молитвою священик, від імені громади, засвідчує, що приноситься жертва, яка й так – Божа, Христова, та приносять її люди, якій і так цілком Його. І приноситься вона за всіх і за все – і за присутніх у храмі, і за відсутніх. За всіх живих і померлих.

А далі читається молитва, яка грецькою мовою називається «епіклезіс»: «Ще приносимо тобі цю словесну службу…».

По цьому відбувається закликання Св.Духа та освячення Дарів після триразового читання тропаря Третього часу зі стихами. Тричі помолишись, свищеник благословляє рукою спочатку Агнець, потім вино в Чаші, а потім – обидва разом. Закінчується освячення земним поклоном до престолу священнослужителів.

Далі служба продовжується звичним чином: після освячення Дарів відбувається приготування вірних до Причастя, саме Причастя та подяка Богу за Причастя та відпуст. На цьому Божественна літургія завершується.

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.