Був чоловік, посланий від Бога, ім`я йому Іоан… (Ін.1:6)

Вшановуючи ювілей – 85 років із дня народження та 20 років із дня трагічної загибелі відомого сина Тернопілля, шанованого ієрарха Української Церкви, Патріаршого місцеблюстителя УАПЦ, згодом – митрополита Луцького та Волинського УПЦ Київського Патріархату Іоана (Боднарчука), Тернопільська єпархія запланувала та провела цілу низку заходів, що мали на меті привернути увагу вірних до цієї знакової постаті, почасти незаслужено забутої на своїй малій батьківщині.

Підготовка заходів почалася ще задовго до самого ювілею. Перший етап підготовки до святкувань розпочався наприкінці 2013 року, коли з благословення та безпосередньої участі керуючого Тернопільською єпархією – архієпископа Нестора відеостудія «Профі» розпочала зйомки повнометражного документального фільму, присвяченого блаженної пам’яті митрополиту Іоану. Упродовж кількох тижнів знімальна група шукала та записувала інтерв’ю з людьми, які добре знали та любили владику, починаючи від часу його священицького служіння на Тернопільщині, до служіння в сані Волинського митрополита. Так авторська розповідь про життєвий шлях митрополита Іоана та унікальні кадри відеохроніки доповнюються спогадами парафіян, співслужителів та людей, які добре знали життєвий шлях українського першосвятителя.

Розпочинає фільм звернення до глядачів архієпископа Нестора, який задає тон усьому фільму. У своїй промові владика наголошує, що головний герой нової стрічки – не лише відомий ієрарх, митрополит Української Церкви, але й великий український патріот, перші роки дорослого життя в якого розпочалися на засланні в далекому Казахстані. «В українській історії є чимало людей, які прикладали щирі зусилля та працю для того, щоб наша Україна була вільною та незалежною державою, щоб Українська Церква займала достойне місце в сім’ї Православних Церков світу. Владика Іоан об’єднав у собі обидві ці риси, будучи, як борцем за незалежність держави, так і за права нашої Церкви. Нехай Господь допомагає нам добре розбудовувати нашу державу та Українську Церкву на підвалинах, які були закладені такими людьми, як владика Іоан» – підсумовує архієпископ Нестор.

Митрополит Іоан (Боднарчук)
Митрополит Іоан (Боднарчук)

Під час презентації стрічки представникам Тернопільських ЗМІ, автор сценарію Олена Брода серед іншого слушно зауважила: « Коли віруючі згадували про владику Іоана, вони часом навіть зі сльозами на очах розповідали про те, яким був цей священик. У цьому сенсі наш фільм – своєрідний виклик для теперішніх отців. Чи зможуть вони відповідати таким високим стандартам своїх попередників?».

Як розповідають автори фільму, однією з проблем, з якими зустрілася творча група під час зйомок, був обмаль інформації про митрополита Іоана. Заповнити цю прогалину і мав на меті інших захід, організований Тернопільською єпархією – Всеукраїнська наукова конференція пам’яті митрополита. Надзвичайно цікаві наукові біографічні дослідження, безумовно, не лише збережуть це ім’я для нащадків, але й сприятимуть подальшому вивченню життя та архіпастирської діяльності митрополита Іоана (Боднарчука), не лише студентами-богословами, але й науковцями зі світських навчальних закладів.

Напередодні прем’єри фільму, в прес-центрі готелю Тернопіль відбулася презентація фільму для представників місцевих ЗМІ. Владика Нестор розповів журналістам про життєвий шлях митрополита, а також, про сам фільм, знятий тернопільськими кінематографістами. Своїми враженнями та спогадами також поділилися члени знімальної групи. Відтак, присутнім було продемонстровано трейлер фільму, змонтований спеціально для цієї презентації. 28 листопада, в другий день роботи науково-практичної конференції «Українське Православ’я у контексті вітчизняної історії та суспільних трансформацій», присвяченої світлій пам’яті митрополита Іоана (Боднарчука), відбувся прем’єрний показ фільму тернополянам.

Свої привітанням учасникам заходів пам’яті в Тернопіль надіслали Святійший Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет, а також представники родини митрополита – протоієреї Миколай та Павло Боднарчуки, що нині мешкають у Сполучених Штатах Америки.

Перед демонстрацією фільму, архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор подякував усім причетним до появи стрічки, підкреслив сумлінну роботу знімальної групи, відзначивши високими церковними нагородами автора та режисера фільму – Олену Вікторівну Броду, операторів – Олега Ярославовича Нищоту та Максима Ярославовича Кириліва. Відзнятий фільм уже розповсюджується в храмах Тернопільської єпархії. Також його можна придбати в єпархіальному Управлінні.

Заходи по вшануванню пам’яті митрополита Іоана (Боднарчука), що пройшли цими днями в м.Тернополі, були проведені на високому організаційному та науковому рівні, надовго залишаться в пам’яті всіх гостей та учасників, організаторів і глядачів. Всі вони однодушно переконані, що митрополит Іоан – великий архієрей, патріот, будівничий Помісної Православної Церкви, гідний нашої вічної любові, вдячності та пам’яті.

Прес-служба Тернопільської єпархії

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.