Що вам варто знати про копіє?

Цей євхаристійний предмет – ніж, подібний до списа, використовується для вирізування Агнця та часточок із проскомидійних просфор. Чи тільки для цього? Хто має право послуговуватися копієм? Якої форми воно має бути? Де зберігається?

Головним Богослужінням Церкви Христової є Божественна літургія, на якій звершується Таїнство Євхаристії або Причастя. Під час Літургії хліб та вино молитвою Церкви, освячуються та сутнісно перетворюються на Тіло та Кров Христові. Для освячення використовується спеціальним чином приготовлений хлібець, або просфора. Перед освяченням на головній частині Літургії – літургії вірних, одна чи декілька (найчастіше п’ять) просфор приготовляються особливим способом. Підготовка до освячення полягає в тому, що священик на спеціальному місці в храмі – на жертовнику – відправляє особливе богослужіння – проскомідію. Вона вважається першою частиною Літургії, хоча звершується дещо поосібно, без участі мирян.

Під час проскомідії священик передусім вирізає з найбільшої просфори середню частину, що має вигляд квадрата, на верхній частині якого відпечано зображення святого хреста та хрестоподібний напис «ІС- ХР» «Ні-Ка». Ця частинка називається «Агнцем», і саме нею причащаються духовенство та миряни, з тією лиш різницею, що священики причащаються частинкою з надписом «ХР», а миряни «НІ»-«Ка». Для такого приготування святого Агнця використовується спеціальний ніж – копіє.

Отже, копіє- це двосічний (у якого заточено обидві сторони), подібний до списа, ніж із рівною ручкою, яким звершується приготування просфор для освячення. У залежності від потреб, на практиці може використовувати одразу кілька видів копія – менший або більший. У такому випадку більшим копієм зручніше вирізати з великої просфори Агнець, а меншим – часточки з девятичинної просфори, або згадуючи імена живих і померлих з інших просфор. Торкатися його можуть лише священнослужителі. Коли потрібно розділити освячений хліб – миряни роблять це вже простим ножем. Зазвичай, воно зберігається на жертовнику, але під час служби переноситься на престіл.

fotor1632 (Medium)

Євхаристійне копіє символізує собою те копіє римського воїна, яким було пробито бік Спасителя нашого Ісуса Христа. На свідчення цього, під час проскомідії священик проколює правий бік Агнця промовляючи слова: «Один із воїнів списом ребра Йому проколов, і зараз витекла кров і вода..»

При соборному богослужінні на Великому вході, під час якого приготовлені для освячення Хліб і Вино переносяться з Жертовника на Престіл, старший священик із дияконом несуть Часу та Дискос, а молодші – Хрест, ложечку та копіє. Перед причастям старший священик копієм на Дискосі, чи спеціальній тарілочці, розділяє святий Агнець по кількості причасників священнослужителів і мирян.

Наша розповідь про копіє була б неповною, якби ми не згадали про т.зв. «чин копія», який доволі часто звершують нечистоплотні священнослужителі над хворими. Суть цього дійства полягає в тому, що священик, після читання молитов над хворим, проколює хворі місця людини копієм чи благословляє її ним. При цьому, такі служителі посилаються на т.зв. «Последование, егда крест творит священник на страсть недуга со святым копием», що друкується у другому томі «Требника». Насправді, такі маніпуляції не мають під собою жодних підстав, а суттю згаданого чину є не яксь рухи з копієм, а освячення вода, яку дається для побожного вживання в хворому.

Також відомо, що копіє віддавна піддається блюзнірському знущанню безбожників. Так, зокрема, на гральних картах задля наруги над Християнською вірою, поміщено символи страждань Христових. Так, масть «хрести» – зображає хрест, «вена» або «піка» – зображає собою саме те копіє, про яке ми ведемо з вами мову (Ін.19:34). Масть «черва» – це губка на тростині, яку воїн подав Христу. «Бубна» – це символічне зображення цвяхів, якими було прибито до хреста Пречисте Тіло Христове. Тому, кожен, хто нині захоплюється грою в карти, повинен розуміти, що прямо чи опосередковано він винен і в грісі кощунства чи богозневаги.

Гостре копіє, що пронизує м’яку просфору, будучи знаряддям страти Спасителя, символізує собою жорстокість цього гріховного світу, є символом війни та беззаконня, символом жорстокості, та тих сил, які намагаються умертвити все живе та Божественне в людях.

Але за промислом Божим, знаряддя страти Спасителя водночас стали знаряддями нашого спасіння. Вони виявилися тими засобами, які вирізняють та позбавляють людство від усього того, що є не від цього світу по природі, від усього того, що потребує очищення та випробування. Лише випробування дасть можливість людям засвідчити людині те, до якого зі світів вона належить: до світу земного і дочасного, чи небесного та вічного. Тільки зробивши правильний вибір, вона може засвідчити та утвердитись у власній боговибораності.

Іншими словами, навіть знаряддя страти та катувань, якщо захоче Бог, може стати символами нашого спасіння. Вони явили Любов Христову до Людей. Саме тому копіє, яким було пробите ребро Спасителя, з іншого боку означає саме знаряддя Божого промислу про людину. Як навчає Церква, Євхаристичне копіє в цьому контексті нагадує той меч, образ якогось використав Ісус Христос в одній проповіді. У Ній Богочоловік говорить про те, що ним було принесено на землю не мир, а меч, що розсікає на дві половини людство на тих, хто приймає Його, та тих, хто Його свідомо відкидає. (Мф. 10: 34-38; Лк. 12: 51-53).

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.