Що вам потрібно знати про Миропомазання

Миропомазання – одне з Таїнств Православної та Католицької Церков. Під час його звершення подається Божа Благодать, яка зміцнює духовні та фізичні сили новоохрещуваному. Про дари Святого Духа, котрий буде рясно зливатися на віруючих згадує сам Спаситель. (Див. Ин.7:38-39) Святий Апостол Павло в посланні до Коринтян також нагадує, що кожній людині потрібна на духовному шляху Божа поміч: (2 Кор.1:21-22).

До історії Таїнства

Своїм корінням Таїнство Миропомазання сягає днів П’ятидесятниці, коли апостоли отримали благодать Святого Духу, а згодом передавали її своїм рукоположенням поставляючи єпископів. Єпископи передавали цю Благодать священикам, а священики -мирянам (Деян. 8:14-17, 19:2-6). Оскільки віруючих було багато, а єпископів мало, то дуже швидко чин покладання рук на новоохрещених було замінено на помазання особливим чином звареною та освяченою речовиною – Святим Миром. Таким чином, сьогодні миропомазання звершують священики, але освячує святе Миро єпископ, зазвичай сам Патріарх – Предстоятель Помісної Церкви.

Особливості звершення

У практиці Православної Церкви воно, зазвичай, звершується одразу ж після Хрещення, та більше ніколи не повторюються. У католиків Миропомазання або Конфірмація звершується лише єпископом, і то, лише над свідомими людьми, переважно підлітками.

Священик читає молитву, в якій дякує Богу за очищення, освячення та народження від води та Духу нового члена Церкви й простить дати йому Печать Святого і Всемогутнього і Славного Духа, зберегти його в цьому освяченні, зміцнити у вірі православній, визволити від лукавого та всіх намірів його, зберегти душу у чистоті та правді, щоб всяким словом і ділом вгодивши Богу, став він наслідником Царства Божого. А відтак після читання цієї молитви, священик помазує чоло,очі, ніздрі, рот, вуха, груди, долоні та ступні зі словами «Печать дару Духа Святого. Амінь!». Прийнято вважати, що саме в той час людина стає повноцінним християнином.

Освячують Святе Миро завжди визначеного дня в році – у Великий Четвер. З точки зору Вселенського Патріархату, освячувати Святе Миро має право Вселенський Патріарх у присутності представників інших Помісних Церков. У традиції РПЦ та УПЦ несамостійні (автономні) Церкви права самостійно варити та освячувати Мира не мають, але отримують його від материнських Церков – від тих, де отримали свою автономію.

01

Як вариться  Святе Миро?

Чин мироваріння надзвичайно складний процес, який розпочинається ще в Хрестопоклонну неділю. Так в середу звершується мале освячення води, та окроплюються всі речовини, що входять до його складу. До речі, Миро містить у собі більше 65 інградієнтів: єлеї, бальзами, смоли, масла, пахучі речовини, тощо. Далі частина приготованого єлею змішується з виноградним вином і вариться в казані. Дрібно стовчені запашні речовини заливаються звареним єлеєм і настоюють упродовж двох тижнів. У середу шостого тижня Великого посту отриману речовину зливають у спеціальні посудини, а речовини заливаються знову виноградним вином.

У Великий понеділок патріарх (або за його благословення – митрополит ) у співслужінні кліриків розпочинає мироваріння Після молебню здійснюється мале освячення води. Далі святою водою знову окроплюються всі речовини приготовлені для мироваріння, а також вона додається в котел, у який потім вливаються олива та вино. Патріарх благословляє рукою котел і запалює Трикирієм вогонь під ним. Після цього починається безперервне читання Євангелія духовенством протягом трьох днів.

У Великий вівторок у котел із мироварінням додають виноградне вино та будь-які речовини, а у Велику Середу – виноградне вино і єлей, зварений у четверту седмицю Великого посту. У середу в присутності архієрея закінчується мироварення і після охолодження миру в котел вливаються пахучі олії і все ретельно перемішується.

Освячення миру відбувається у Великий четвер. На Літургії під час Великого входу посудини з миром переносяться до престолу. Алавастр (посудина для зберігання св.Мира) ставиться патріархом на престол. Решта посудин розставляються довкола престолу. Патріарх тричі благословляє кожну посудину, таємно читає молитву і додає в кожну посудину з алавастра трохи старого мира, а також поповнює алавастр новоосвяченому миром. Після освячення миро розсилається по всіх єпархіях і монастирях.

Окрім Таїнства Миропомазання, Святе Миро використовується також при закладені й освяченні Престолу, а також, ним помазуються стіни храму при освяченні архієреєм.

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.