Про відправу Утрені та Вечірні

Багато вірних на таких службах жодного разу не були. Що це за богослужіння? Чи є обов”язковоюприсутність всіх вірних на цих службах (насправді в цихбогослужіннях беруть участь дуже мало людей)? Скільки часу, зазвичай, тривають такі служби? Чи недільні відрізняються від тих,які відправляють у будні? Чи щодня їх служать?

Чимало навіть православних вірян подивуються дізнавшись, що добове коло церковних богослужінь налічує аж дев’ять різних служб! До цього переліку входять Вечірня, Повечіря, Получниця (Опівнічна відправа), Перший, Третій, Шостий та Дев’ятий час і Божественна літургія.

У ідеалі в кожному діючому храмі ці богослужіння повинні відправлятися щодня, однак на практиці згадане повне добове коло звершується лише у великих храмах, кафедральних соборах чи монастирях. На малих парафіях забезпечити постійне богослужіння в такому ритмі сьогодні майже неможливо. Тому, кожен прихід визначає свій особливий молитовний темп, погоджуючи його зі своїми реальними можливостями.

Головною службою будь-якого дня року є відправа Божественної літургії, під час якої звершується Таїнство Пресвятої Євхаристії. Всі інші богослужіння служать містичною підготовкою до самої Літургії. Тим не менше, кожне чинопосліджування має свою окрему мету та налаштовує християнську душу на свій лад.

Так під час відправи Вечірнього богослужіння ми дякуємо Богу за прожитий день і просимо благословення на ніч. Під час звершення Утрені ми, відповідно, дякуємо Богу за прожиту щасливо ніч, та просимо благословення на прийдешній день.

За способом звершення Вечірня буває трьох видів: повсякденна, мала та велика, в залежності від значимості згадуваного свята, що наближається. Повсякденна звершується у будні дні, коли в них не випадає свята з полієлем чи бдінням. Мала вечірня є частиною Всенічого бдіння, а велика служиться на великі свята, може відправлятися окремо, а може в з’єднанні з Утренею.

hram-1 (Medium)

Утреня  – це таке богослужіння добового кола, що повинно відправлятися вранці, перед сходом сонця. На практиці звершується напередодні увечері, але вже після вечірнього богослужіння. Із благословення настоятеля, Утреня може звершуватися і в самий день свята, перед Літургією.

Утреня буває повсякдення та святкова. Різниця між ними є та, що на святковій додатково служиться полієлей, а велике славослів’я не читається, а співається. Під час Великого посту служиться т.зв. «алилуйна» Утреня, особливостями якої є читання молитви Єфрема Сиріна, троїчних пісень та інших постових молитов. В особливі дні церковний устав приписує заупокійну Утреню, під час якої звершується літії або парастаси.  Пасхальна Утреня служиться щодня, впродовж Світлого (Великоднього) тижня.

Вечірня разом із Утренею та першим часом складають чин Всенічного бдіння. У древні часи ці богослужіння тривали надзвичайно довго, тому й отримали відповідну назву – «Всенічне» – тому, що тривало всю ніч, а «бдіння» тому, що замість сну, на ту ніч християни обирали молитву.

Слід зауважити, що церква з давніх-давен надавала цим чинопослідуванням особливої ваги. Той, хто маючи можливість молитися в храмі не прийшов до нього та не молився, повинен був відчитати певну кількість молитов, покласти певну кількість земних та поясних поклонів. Зрештою, самі священнослужителі, готуючись до відправи Божественної літургії, повинні разом із канонами та правилом до Святого Причастя прочитати ще й Вечірню та Утреню, якщо вони її не служили в храмі напередодні.

У парафіяльних храмах богослужіння, як ми вже зауважили, звершується по мірі можливості. У великих храмах районних та обласних центрів, де є велика кількість кліру в храмі, ці богослужіння повинні здійснюватися, а частіше всього, таки здійснюються щодня.

Тим не менше, в більшості православних храмів напередодні недільних днів, двунадесятих і великих свят відправляється Всенічне бдіння. Кожен християнин має своїм обов’язком відвідувати такі служби, виявляючи цим найбільшу любов до Бога, а повагу до церковного устрою. Особливу ревність до відвідування богослужінь повинні виявити ті християни, які готуються приступити до святих Сповіді та Причастя. Під час такої молитви душа зціляється, готуючись прийняти Тіло та Кров Спасителя. Чим більша та краща наша підготовка до Причастя, тим більше користі воно нам принесе.

Звичайно, знайти дві з половиною години (а саме стільки, зазвичай, триває Всенічне бдіння), буває не просто сучасній людині, яка завжди спішить, але все одно нікуди не встигає. Однак, ми повинні розуміти, що цей час –  це не час, витрачений на дрібниці, а найкраще вкладення людини у власне майбутнє. Бо немає та не може бути щастя поза Богом. І той, хто хоче для себе добра – повинен шукати його саме там, де воно є – у храмі Божому та з Богом.

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.