Освячуючи зілля – освячуємо власні душі

У кінці травня припадає одне з двунадесятих свят церковного календаря – П’ятидесятниця або Зшестя Святого Духа. Цього року це 31 травня. Того дня люди приносять у церкви зiлля для освячення. То ж сьогодні поговоримо про особливостi служби на освячення зiлля. Скiльки загалом разiв на рiк у храмах освячують зiлля? Чи служба завжди однакова? про що моляться віруючі, освячуючи зелень?

Згідно вчення Православної Церкви, після падіння наших прабатьків, не тільки люди, але й весь видимий світ піддався руйнівному впливу гріха. Людина, й дійсно, настільки міцно пов’язана з природою, а особливо з живою природою, що після того, як сталася ця духовна катастрофа всередині людини, це неминуче відобразилося на всьому, що її оточувало. Люди стали жити не так як потрібно. Тварини стали вести себе не так як потрібно. Вся природа й досі сперечається поміж собою. Все стало спотворене гріхом, наче вірусом, який швидко розмножувався. З того часу життя людини отримало зовсім інший вектор: все потребує свого освячення та повернення втраченої благодаті.

Власне, саме для того Господь заснував для нас Церкву, щоб з її допомогою ми освячувались самі, та освячували все навколо. Головними засобами для освячення духу, душі та тіла людини є святі Таїнства. У них ми найтіснішим чином можемо з’єднатися з Богом. Стосовно інших речей, то в Церкві широко практикуються різноманітні чини та освячення, під час яких ми закликаємо Боже благословення на різноманітні речі, серед яких не тільки речі релігійного, суто церковного вжитку, але й їжа, вода, деякі предмети побуту, будинки, свічки, вулики, поля, криниці – тощо. Все це, за розумінням віруючих, потребує свого освячення-присвячення Богу, та повернення в попередній, до-гріховний стан.

День П’ятидесятниці – особливий день не лише в літургічному календареві, не лише в історії Церкви. Це особливий, унікальний день в історії всього людства загалом. У цей день Зішестям Святого Духа на Апостолів була заснована наша Новозавітна Церква. У цей день людям, ураженим гріхопадінням, стала реальною причетність до всеоживляючої благодаті Божої. Саме тому серед християн з’явилась традиція прикрашати храми та домівки зеленим віттям, а також освячувати його. Зелень це колір життя, розквіту та зросту. Так, як зелене віття рослин свідчать, що ця рослина жива і продовжує рости далі, так і символічно зелене віття П’ятидесятниці свідчить про наш потенціал до духовного розвитку та зросту.

71566230

Церковний устав не дає вказівок звершувати особливе освячення зілля в цей день, тим не менше, в деяких місцевостях таке освячення звершують після Заамвонної молитви, як суто місцуву традицію. За зразок береться чин освячення, що вживається також в день Хрещення України-Руси, Винесення Чесного Хреста Господнього (1 серпня) та на свято Успіння пресвятої Богородиці (15 серпня). Чинопослідування освячення у ці дні завжди однакове, та може поєднуватися із чином малого освячення води.

У молитві освячення священик, найперше, від імені всієї громади дякує Богу за Його любов, піклування та безмежну ласку, що Він виявляє «у великих і в малих творіннях Своїх до нашого грішного людського роду, обдаровуючи нас і землю нашу всіма родами рослин на поживу, втіху й науку нашу, щоб, у них кохаючись, ми навчалися премудрости й душею підносились до Нього, Отця світу, від Якого виходить всяка добра пожива і всякий дар звершений».

А далі, ієрей молиться прохаючи, щоб Сам Господь освятив зілля, яке виростила з Його ласки земля наша в цьому році. Також він просить Бога простити, очистити та виправити працю наших рук «від усякої нечистоти, що пристала до них через гріхи наші, очищай і освячуй Своєю благодаттю через окроплення водою цією свяченою».

На зміст цієї молитви варто звернути особливу увагу усім, хто дорікає православним християнам у поганстві чи ідолопоклонництві. Як бачимо, зміст молитви полягає не в тому, що ми поклоняємо травам, які після молитви вважаємо святими, а в тому, що основна молитва освячення стосується освячення самої людини! А зілля – лише одна із можливих засобів та граней освячення самої людини. Не люди проходять до храму заради зілля, а зілля освячується у храмах заради людей!

Священик по цьому виголошує: «Господи, за молитвами Пресвятої Богородиці і всіх святих, благослови †, очисти † й освяти † це зілля, що вірні раби Твої для освячення принесли, і всяку рослину і квіти, що на поживу й утіху нашу, на духовну й тілесну користь Ти нам у цьому році вродив, щоб, утішаючись і живлячись із них, ми освячувалися святими Твоїми дарами і Небесного Твого Царства сподобились та славу Тобі віддавали на віки вічні. Амінь».

Велике свято П’ятидесятниці – чудова нагода для відвертого осмислення якості нашого власного духовного життя. Якщо це дійсно наш день, і наше свято, тоді проводити його належить як християнам. Це свято – символ нашого ревного та чистого, апостольського життя. А без цього вся та зелень, якою ми прикрашаємо свої домівки та освячуємо в храмі є лише пустим ламанням дерев та нікому не потрібним поганським дійством.

Дивіться також:

Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.