
Що таке Передсвяття? Якi празники мають ще й передсвяття? Особливостi дня Передсвяття.
У попередніх розмовах про церковні свята ми вже з вами вже не раз згадували про те, що церковний православний календар є логічною, та добре продумаю системою, в яку інтегровано місяцеслов – відомості про дні пам’яті святих та великі свята. Усі разом взяті церковні святкування є цілком закінченою, продуманою структурою, яка день за днем, крок за кроком розкриває віруючим історію домобудівництва нашого Спасіння.
В цьому сенсі, кожне наше свято неповторне та нічим незамінне, бо його слід розглядати не саме по собі, а як окремий фрагмент великої картини – церковного року Православної Церкви. Ні картина без фрагменту, ні фрагмент без цілісної картини не можуть бути повноцінними. Тому, за аналогією, правильніше буде говорити про більші, чи менші фрагменти. Так великі за своїм значенням свята можна порівняти із більшими фрагментами, а менші свята – з меншими фрагментами.
Більш важливі за своїм значенням свята відзначаються в Церкві по-особливому. Не тільки більш урочисто та святково, але й більшу кількість часу, в залежності від конкретного випадку. Так, із цього погляду всі церковні свята можна розділяти на одноденні та багатоденні. Структура багатоденних свят, зазвичай, складається з кількох частин:
• Предпразництво або передсвяття – дні, що готують нас до свята.
• Саме свято
• Попразництво – дні, що продовжують свято.
• Віддання свята – останній день святкувань.
Чим більше свято – тим більше днів його святкувань: від одного до п’яти днів. Так, усі двунадесяті свята мають по одному дню передсвяття, за винятком Різдва Христового (5 днів), Богоявлення (4 дні). Вхід Господній до Єрусалиму, Вознесіння Господнє, День Святої Трійці не мають передсвяття. Натомість кількість днів попразництва буває різною – від одного до восьми днів, залежно від особливостей свята: його близькості до інших свят або до днів посту.
Згідно Типікону, Свято Успіння Пресвятої Богородиці має 10 днів свята. Передсвяття (предпразництво) триває 1 день, кількість днів попразництва разом із відданям – 8 днів. Відання Успіння – 6 вересня.
Отже, передсвяття чи предпразництво – це особливі дні православного календаря, в які за богослужіннями, окрім співів самого дня, починають співати піснопіння та читати молитви свята, що наближається. Цим православні християни розпочинають багатоденне святкування великих церковних празників. У ці дні слід готуватись до зустрічі великого свята, не лише в храм, але й дома. Так досвідчені духівники рекомендують заздалегідь ознайомитися зі змістом та тлумаченням святкового Євангельського та Апостольського читання, а при нагоді – зі змістом служб свята: паремій, канону, тропарів, тощо. Важливо підкреслити, що практика передсвяття та післясвяття з’явилася в Церкві надзвичайно рано.
Святкування Предпразництва великих свят увійшло в традицію Церкви Христового за прикладом Церкви Старозавітньої, де також був звичай приготування до великих свят, а також їх урочисте завершення.( Див. Лев., 23: 35-36; 1 Мак, 10:34; Ін.11:55). Опосередковано подібна традиція проглядається у прикладі Спасителя, Який повелів приготувати вечерю, а потім завершити її співом. (Мф.26:19,30).