
28 січня 2016 року у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка розпочала роботу всеукраїнської конференція «Розвиток медичного капеланства в Україні: передумови, потреби та перспективи». У роботі конференції, із благословення Високопреосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського, Кременецького та Бучацького, взяв участь протоієрей Євген Заплетнюк, духівник ТОНД, який виступив перед присутніми з доповіддю: «Досвід душпастирського служіння з алко- та наркозалежним».
Із благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета в конференції також узяли участь заступник голови Синодального відділу соціального служіння та благодійності «Eleos-Ukraine» священик Сергій Дмитрієв, який виступив із доповіддю «Практичний досвід та сучасні виклики для медичних працівників в закладах охорони здоров’я Херсонщини» та протоієрей Димитрій Краснобаєв із доповіддю «Практичний досвід служіння у медичних закладах в місцях позбавлення волі». Також на конференції виступили представники УГКЦ, УПЦ Московського Патріархату, УАПЦ.
Відкрив конференцію головуючий у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій, старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Миколайович Падун. «Питання душпастирської опіки в лікарнях та інших медичних закладах на сьогоднішній день є дуже важливим і актуальним. Церкви та релігійні організації мають відповідь на духовні потреби страждаючих і повинні служити людям, несучи зцілюючу, підтримуючу та примиряючу силу релігійної віри» – сказав Леонід Миколайович.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Вадимівна Богомолець звернула увагу присутніх на те, що медичні капелани у багатьох країнах світу, особливо тих, що прийшли через війни і випробування, є повноправними суб’єктами відносин з державою. «В Україні, в час війни і випробовувань, для цілої нації є нагальна потреба виробити єдину стратегію розвитку і роботи медичного капеланства, забезпечити професійне навчання капеланів, аби окрім духовної вони мали ще медичну та спеціальну освіту та могли своєчасно проводити просвітницьку роботу серед лікарів, хворих, поранених та членів їхніх родин» – сказала Ольга Богомолець.
До слів вітання учасників конференції приєднався Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Васильович Юраш, висловивши надію на те, що майбутнє Української держави пов’язане з піднесенням економіки, утвердженням у суспільній свідомості цінностей християнського гуманізму, демократії і соціальної справедливості та подальшим розвитком духовного життя народу. «Впевнений, що духовна опіка над хворими та пораненими буде сприяти практичному розкриттю і втіленню в життя принципів християнського милосердя, гуманізації відносин у суспільстві, поглибленню соціального служіння» – сказав Андрій Васильович.
Завершила слова привітання Начальник Відділу реорганізації реабілітації паліативної та хоспісної допомоги Управління медико-соціальної допомоги окремим категоріям громадян Медичного департаменту МОЗ України Світлана Іванівна Лупей-Ткач.
Також, учасників привітав Блаженнійший архієпископ Любимир (Гузар), предстоятель-емерит УГКЦ, який поділився своїми спогадами та думками стосовно медичного капеланства в минулому та сьогоденні.
Після офіціний привітань конференція продовжила своє робоче засідання, заслуховуючи виступи учасників та обговорюючи запропононовані до прийняття документи.
Наступного дня, в п’ятницю, 29 січня 2016 року, врамках роботи конференції, в залі Вченої ради Київського національного університету ім.Тараса Шевченка лекцію для медичних капеланів прочитав отець Арнальдо Панграцці — професор Міжнародного богословського інституту душпастирства в сфері охорони здоров’я «Камілліанум» (м. Рим). Професору асистував та перекладав із італійської отець-доктор Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа (УГКЦ).
Головна тематика книг професора Панграцці – основи догляду та допомоги пацієнтам, робота з сім‘ями, члени яких страждають від тяжких недуг, праця з пацієнтами на термінальній стадії життя та їх родинами, тощо. Чимало книг отця Арнальдо вже перекладено українською мовою. Останні чотири з яких було презентовано в столичній книгарні “Є” напередодні, зокрема щойновидані книги, адресовані людям, які займаються волонтерством, лікарняним капеланством і душпастирством: “Слідами доброго самарянина” та “Допоможи мені сказати прощавай”.
Вчений богослов, який ініціював cтворення багатьох груп взаємодопомоги у Північній та Південній Америці, Європі, Азії та Африці поділився з українськими медичними капеланами своїм досвідом душпастирства та наукової діяльності в багатьох країнах світу, а також, запропонував для присутніх практичні заняття на тему: “Супровід важкохворих пацієнтів”.
Цього ж дня, конференція завершила свою роботу. Її підсумком стало затвердження документів: “Положення про службу медичних капеланів”, “Кодекс медичного капелана”. Також, спільним напрацюванням учасників Всеукраїнської міжконфесійної конференції стала резолюція, текст якої буде опубліковано згодом.