Христос народився! У мене є запитання до священика. Справа в тому,що у мого брата незабаром народить дружина і він хотів би,щоб я була хрещеною для малюка. Але він уже є хрещеним батьком моєї дитини. Тому мене цікавить,чи можу я йти до Хресту з дитятком. Ми питали місцевих священників,вони говорили,що можна. Та одна моя знайома каже, що їм казав священик (правда не знаю якої він парафії), що не можна, і пояснював це тим, що знімається хрещення з першої дитини, в даному випадку з моєї. Я все ж таки думаю, що це неправда, але сумніви мене мучать. Прошу дайте відповідь, чи можу я йти за хрещену?
Віра М-к.
Святе Таїнство Хрещення дається людині один раз на все життя, більше не повторюється та нічим не знімається, навіть найбільшими гріхами самої людини – Так читаємо в Символі віри: «Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів …». Тим більше безглуздо говорити, що гріхи однієї людини можуть впливати на якість духовного життя іншої.
Хресними батьками (восприємниками) не можуть бути тілесні батьки немовляти, ченці, неповнолітні (чоловіки 15 – дівчата 13 років), люди іншої віри. Хресні батьки не можуть вступати в шлюб із фізичними батьками. Не можуть бути хресними батьками однієї дитини чоловік та дружина. Хресними не можуть бути люди невіруючі та з сумнівними моральними якостями.
Шлюб між особами, які перебувають у духовному зв’язку заборонено до третього роду – той хто був хрещеним батьком, не може бути чоловіком похресниці, бо вона йому донька. Також заборонено брати в шлюб матір або доньку похресниці. Зрештою, не може одружуватися на похресниці і син хресного батька.
Константинопольський Синод за патріарха Миколая Граматика (1084-1111) постановив вважати духовне зв’язок рівним кровному зв’язку, а тому забороняв можливість шлюбу між духовними родичами аж до 7-го коліна включно. Однак ці степені визначаються лише по прямій лінії від похресника та восприємника, а по боковим – лише стосовно батьків похресника. На інших родичів така пересторога не розповсюджується.
На даний час існує правило про те, що безумовною перепоною до православного шлюбу є стосунки між хрещеною матір’ю та батьком похресниці, а також, між хрещеним батьком та матір’ю похресника.
Остаточної думки про те, чи кум та кума однієї дитини знаходяться між собою в духовному зв’язку (рідстві) поміж собою немає. У різний час на це питання відповідали по різному. Найбільш твереза думка приводить до висновку, що кумівство двох людей протилежної статі не робить їх духовними родичами між собою, зате обох робить родичами своєму похреснику.
Чимало стародавніх правил у сучасному церковного житті втратили своє безумовне значення та залишені на розсуд єпархіального архієрея. У будь-яких складних та сумнівних випадках слід звертається за порадою не до священика, а до місцевого єпископа – в нього є не тільки більший авторитет у вирішенні таких питань, але й канонічна влада правильно вирішувати їх, змінюючи при потребі неактуальні закони для духовної користі віруючих нашого часу.
Христос народився – Славімо Його!
Митр. Прот.Євген Заплетнюк
Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.