Цьогоріч Великдень святкуємо разом!

Свято Воскресіння Господнього – найбільше та найяскравіше свято церковного року, що об’єднує навколо себе всіх віруючих християн. Радісні дні Великодня наповнюють наші серця вірою в те, що Воскреслий Христос проведе й нас з вами від смерті до життя та наповнить наше перебування на землі справжнім змістом. Але, на жаль, не часто ми маємо змогу по-справжньому об’єднуватися. У католиків та православних майже завжди дата Пасхи – різниться. Але чому це так?

Для визначення дня Великодня використовують Пасхалію. Пасхалія – це складна система числових розрахунків, яка дає можливість визначити дату дня Пасхи, та залежних від неї свят, на будь-який заданий рік.

Таблиці пасхалії враховують велику кількість астрономічних величин та їх взаємозв’язок між собою. І саме пасхалія лягає в основу православного та католицького календарів. Тим не менше, треба згадати про використання різних систем обрахунків у різних Церквах.

Так Українська Православна Церква для вирахування дати святкування Великодня та залежних від нього свят використовує обрахунки т.зв. юліанського календаря, часто також названого «старим стилем». Його історія укладання сягає ще часів Юлія Цезаря ( прибл.45 р. до Р.Х.) Римо-католики використовують календар заведений 1582 року Римським папою Григорієм XIII. Зазвичай, його ще називають «новим стилем».

pashalia

Дату дня Пасхи вираховують на основі співвідношення сонячного та місячного календарів. Окрім того, враховуються ціла низка вимог, а саме: обертання Землі навколо Сонця (дата рівнодення); Обертання місяця навколо Землі (повний місяць); Встановлений день святкування — неділя; Також треба пам’ятати, що місячний рік складає 354 днів і є коротший від юліанського року на 11 діб. Числа місяців місячного року не співпадають з числами місяців юліанського року, але кожного року їхнє співвідношення змінюється і повторюється тільки через 19 років. З цих причин мати сталу дату Пасхи – немає змоги.

Окрім того, за думкою Православної Церкви, в жодному разі не можна порушувати історичну послідовність Євангельських подій. Спаситель на Таємній вечері вшанував спершу єврейську Паху, потім був розіп’ятий і воскрес у Неділю «першого дня тижня». Таким чином православна (християнська) Пасха повинна святкуватися не раніше, і навіть не одночасно з Великоднем юдеїв. Так це максимально відповідатиме реальному розвитку євангельських подій. І, як відомо, григоріанський календар цього не враховує.

Основний «православний» принцип вирахування дня Великодня було закладено догматом Першого Вселенського Собору (325 р.), та полягає в наступному:

• Пасха повинна звершуватися в першу неділю після повного місяця, котре буває або в день весняного рівнодення, або ж після нього.
• Ця неділя повинна бути після дня святкування єврейської Пасхи.
• Якщо цього не буде, то святкування православної Пасхи переноситься на перший недільний день після дня єврейської Пасхи.

Таким чином, дата святкування Великодня завжди опиняється в межах від 22 березня до 25 квітня за старим, або від 4 квітня до 8 травня за новим стилем.

Одним із найбільш детальних творів, де розглядається православне богослів’я пасхалії є тлумачення святих канонів Матфея Властаря під назвою: « Збірка за алфавітним порядком всіх предметів, що містяться у Священних і Божественних канонах, складена та опрацьована смиренним ієромонахом Матфеєм або алфавітна синтагма М.Властаря». (Розділ 7 «Про Святу Пасху»).

Оскільки правила укладання пасхалії для григоріанського та юліанського календарів різні, то, зазвичай, дні святкування православного та католицького Великодня не співпадають, або співпадають дуже рідко. Цього року (2014) сталося саме таке чергове співпадіння: католики та православні святкуватимуть Пасху в один день – 20 квітня. Можна зауважити, що востаннє такий збіг був аж два роки підряд: у 2010 та 2011 році. Тоді Пасха випадала на 4 і 24 квітня відповідно. Наступний раз спільні Пасхи в нас будуть 16 квітня 2017 року, 20 квітня 2025, та знову, 16 квітня 2028 року.

Віднедавна, а саме – з розвитком комп’ютерних технологій, у людей відпала гостра потреба у вмінні самостійно читати складні таблиці пасхалії. Сьогодні чимало комп’ютерних програм, чи навіть, програм для смартфонів і планшетів, мають вбудований алгоритм вирахування для Пасхи та пов’язаних із нею перехідних свят. Тим не менше, для людей освічених, церковних, особливо священнослужителів, знання канонічних та астрономічних принципів вирахування дня Пасхи зможе суттєво позитивно вирізнити людину серед сучасників бо очевидно, вміти користуватися калькулятором це одне, а вміти рахувати усно – зовсім інше.

By Прот.Євген on Бер 17, 2014 · Posted in Статті