“Слава во вишніх Богу? Це молитва, яку ще називають “Великим славослів’ям”. Її виконують на утрені та на повечер”ї. У які саме дні виконується? Звідки назва “велике славослів”я”? Хто автор? Як тлумачать цю молитву?
«Великим славослівям», на відміну від малого («Слава Отцю, і Сину, І Святому Духу…») у Православній Церкві називають особливу молитву, яка ґрунтується на ангельскій пісні, яку ті виконували пастухам, благовістуючи про Різдво Христове (Лк.2:14). У Західній Церкві цьому твору відповідає гімн «Gloria in Excelsis Deo…»
У Західній Церкві «Gloria» виконували з глибокої древності. Існують відомості, що до тексту латинської Літургії цей гімн ввів 126 року папа Телесфор для використання на Різдвяному богослужінні. А на початку VI ст. папа Сіммах зробив його невід’ємним елементом усіх недільних відправ. «Апостольські постанови» бл.IV ст. називають цей гімн «Ранковою молитвою», з невеликими відмінностями з сучасним текстом. Текст «Глорія» також присутній в Олександрійському кодексі V століття та низці інших документів тієї епохи. До кінця XI століття утвердилася традиція виконувати гімн і на святкових богослужіннях. Цікаво, одначе, що спочатку «Слава во вишніх Богу» читали лише єпископи, а згодом також і священики. Тільки з XI століття гімн почали виконувати всією общиною.
Велике славослів’я входить у склад тільки святкової Утрені. На будні та великопісній святковій Утрені та повечір’ї береться повсякденне славослів’я, яке читається, а не співається хором. На практиці, під час співу Великого славослів’я належить відкривати Царські врата, а священику одягати фелонь.
Говорячи про походження Великого славослів’я історики зауважують його згадки ще в складі перших древніх Східних Літургій, наприкл. Фаддея та Марія (ІІ-ІІІ ст.) чи Літургії Апостольських постанов (кін.IVст.). Також цей гімн зустрічається в Літургії апостола Петра. Про вживання пісні «Слава во вишніх Богу» згадує псевдо-Афанасій у своєму творі «Про дівоцтво».
Умовно, Велике славослів’я можна поділити на дві частини. Перша розпочинається після виголосу священика «Слава Тобі, що показав нам світло!» євангельськими словами «Слава во вишніх Богу…». Далі йдуть особливі прохання на честь усіх Осіб Пресвятої Трійці та сповідання Хариста, схоже на те, що звершується на Літургії перед святим Причастям: Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь.
Друга частина вже не настільки радісна та урочиста, але навпаки – сповнена покаяння скороботою за вчинені гріхи та складається з різноманітних віршів із Святого Писання. (Наприкл. Пс. 144:2, Пс. 118:12,Дан. 3:25 та ін. Професор Скабалланович писав, що кожне з цих молитовних і хвалебних вигуків є «надто повним та завершеним самим у собі, щоб їм було потрібне ще продовження чи доповнення».
На Утрені Великої Суботи (служиться у п’ятницю ввечері ) під час співу Великого славослів’я священик одягає повне облачення та відбувається чин погребіння Спасителя – починається хід із св.Палащаницею. Так само звершується чин погребіння плащаниці Божої Матері на день її Успіння.
На Всенічному бдінні неділі Хрестопоклонної (3-тю Великого посту,) на свято Походження чесних древ Хреста Господнього (14 серпня) та Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня) настоятель перед Великим славослів’ям одягає повне облачення, а при співі «Трисвятого» звершує виніс св.Хреста.
Коротке тлумачення першого вірша
Слава в вишніх Богу – Згадуючи про таємницю Боговоплочення ми, разом із ангелами та всіма іншими небесними силами безтілесними, прославляємо Господа Бога нашого і Творця за всі Його благодіяння до всього світу та людського роду, а найперше за його приниження до вигляду раба, його втілення, життя на землі та смерть заради нашого спасіння. Син Божий стає сином Людським для того, щоб синів людських зробити синами Божими.
і на землі мир, – зі Своїм приходом на землю Христос приносить нам мир. Мир це не лише відсутність війни, але й найперше – внутрішній благодатний стан людини, мир у душах, примирення грішної людини з Богом і самими собою. Після гріхопадіння весь світ спотворився та перестав відповідати Господнім намірам, люди ставали пристрасні та грішні, від чого самі почали хворіти та помирати, а ще – помножувати собі біди та нещастя. Саме тому потрібен був Спаситель, який дасть людям те, чого вони самі здобути уже своїми силами уже ніколи б не змогли. Мир Божий – це потенціал, перспектива, можливість вибрати добро та сили для цього.
в людях благовоління. – Боже благовоління до людей повинно викликати в кожної людини відчуття вдячності та бажання правильної реакції на дію Господа. Ті, кого Христос спас від гріха та смерті, взаємно намагаються освятити Господньою благодаттю і весь навколишній світ. Християн, це люди які благоволять цьому світу. Вони чинять добро та правду не з меркантильних інтересів, а тому, що це відповідає намірам Божим, а вони є Його співпрацівниками. Прийшов Христос – у людях добра воля та добрі діла.
Велике славослів’я (текст цілком)
Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі ради великої слави Твоєї.
Господи, Царю Небесний, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе, Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що береш гріхи світу, помилуй нас. Ти, що береш гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь.
Повсякчас благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім’я Твоє навіки і повік віків.
Сподоби, Господи, в день цей від гріха встерегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне й прославлене ім’я Твоє навіки. Амінь.
Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе.
Благословенний Ти, Господи, навчи мене оправданням Твоїм (тричі).
Господи, пристановищем став Ти нам з роду в рід. Я сказав: «Господи, помилуй мене і зціли душу мою, бо я согрішив Тобі. Господи, до Тебе прибіг, навчи мене творити волю Твою, бо Ти є Бог мій, бо у Тебе джерело життя, у світлі Твоїм побачимо світло, продовж милість Твою тим, що знають Тебе». Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Святий Безсмертний, помилуй нас. Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.
Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.