Три дні, – з п’ятого по сьоме лютого 2016 року, тривала чергова зустріч членів родин Тернопільщини, які втратили своїх рідних під час російсько-українського війни. У рамках програми духовної, психологічної та соціальної реабілітації родичів загиблих героїв, було проведено цілу низку важливих, а головне – корисних заходів.
Такі зустрічі відбуваються регулярно уже другий рік поспіль, а цього разу, завдяки старанням Тернопільського міського голови Сергія Надала, її було організовано на базі Тернопільського Національного економічного університету, який у ці вихідні гостинно прийняв до себе майже п’ять десятків гостей.
Основний акцент організатори «Зустрічі родин» (раніше відомих під назвою «Родинне коло») роблять на духовному та психологічному консультуванні присутніх, груповій терапії. Разом із священиком, кращі психологи Тернополя допомагають родичам українських героїв пережити своє горе, швидше адаптуватися до своїх нових, непростих умов і повернутись до «нормального» життя. Окрім того, разом із своїм духівником – священиком Тернопільскої єпархії УПЦ Київського Патріархату протоієреєм Євгеном Заплетнюком – учасники відбувають особливу програму духовної віднови, маючи можливість упродовж усіх трьох днів пожвавити власне молитовне життя, а також приступити до святих Таїнств, поспілкуватися зі священиком, отримати пастирське напуття та благословення. Традиційно, день у родин розпочинається з молитви, й молитвою закінчується.
У п’ятницю, 5 лютого, після двох зустрічей – спочатку у великому, а потім малому колах, родичів Героїв запросили до Українського дому «Перемога», де їм було запропоновано цікаву концертну програму за участі муніципального симфонічного оркестру «Оркестри волі» та співачки Зоряни Вовк та інших виконавців.
У суботу день учасників почався із ранкового богослужіння в університетській каплиці. Після молитви отець Євген звернувся до присутніх із проповіддю, в якій торкнувся теми мучеництва та сенсу життя з погляду Церкви при цьому підсумувавши, що для віруючої людини важливим є не тривалість життя, а його якість, здатність і внутрішня готовність людини за визначений їй від Господа термін зробити найважливіші, визначальні життєві справи, не противлячись Промислу Божому, а йдучи назустріч йому. Найгірше для людини не смерть, а те, що вона може виявитись не готовою зустрітись після смерті перед Небесним Суддею та давати відповідь за своє життя. Після відпусту богослужіння священик помазав присутніх святим єлеєм, освяченим на Гробі Господньому.
Цього ж дня учасники «Зустрічі сімей Героїв» молилися на заупокійному богослужінні в церкві Непорочного Зачаття Діви Марії (УГКЦ), яке відправлялось за тернополянина Олександра Орляка – військовика, командира гармати128-ї гірсько-піхотної бригади (Мукачеве). Рівно рік тому, 6 лютого 2015 року, Олександр загинув у боях під Дебальцевим. Бажаючи віддати честь Герою, та розділити горе батьків Сашка, учасники зустрічі одностайно вирішили бути на відправі, не дивлячись на те, що спеціальна відправа для родин Героїв Тернопільщини була запланована на вечір. Після богослужіння члени родин мали можливість зустрітись із головою Тернопільської державної адміністрації Степаном Барною.
Далі зустріч продовжилася в роботі в малих групах із психологами, а після обіду на учасників уже чекали нові заходи. Насамперед, це зустріч із представниками місцевої влади та військкомату. У родин зібралося чимало проблем та нез’ясованих питань до мера, голови обласної ради, військового комісара м.Тернополя. Все ж, закінчилася непроста розмова на позитивній ноті. Тернопільські артисти запропонували чудову патріотичну концертну програму, деякі номера з якої до сліз розчули не лише глядачів, але й самих виконавців.
На шосту годину була запланована участь у вечірньому заупокійному богослужінні в головному храмі УГКЦ. Після служби – вечеря та духовна бесіда зі священиком на тему ставлення християн, а особливо тих, хто переживає горе втрати, до власних снобачень, різних видінь та способів їх тлумачення. Священик наголосив, що сни мають насамперед фізичну та психічну природу, а не духовну, як про це часто думають. І вже, напевне, сон це перш за все продукт роботи нашого мозку, а не спосіб передбачати майбутнє чи ключ для розуміння минулого.
Особливим бажанням організаторів та учасників зустрічі було бажання отримати архіпастирське благословення Владики Нестора, керуючого Тернопільською єпархією УПЦ Київського Патріархату, на подальшу працю та попросити про молитву. Слід зауважити, що архієпископ Нестор давно особисто знайомий із багатьма родинами, оскільки неодноразово відвідував могили наших героїв-бійців, чи сам звершував чин похорону наших солдатів.
Тому, в неділю вранці, 7 лютого, всі учасники зустрічі прибули на архієрейську службу до храму Різдва Пресвятої Богородиці м.Тернополя. Зауважмо, що саме храм Різдва Пресвятої Богородиці, який приймав богомольців, став центром волонтерської допомоги м.Тернополя для віруючих УПЦ Київського Патріархату, нашим бійцям на Сході. Неможливо вже точно сказати, скільки тон продуктів та необхідних для побуту речей було відправлено звідси в зону АТО. А священнослужителі храму – отці Олексій та Роман користуються особливим авторитетом, любов’ю та пошаною у наших бійців.
Після відпусту молебня, Владика Нестор звернувся зі словами настанови до присутніх, у яких щиро подякував батькам і матерям за добре виховання синів-героїв. Також, архієпископ Нестор запевнив, що наші молитви завжди лунають у храмах Тернопільщини та по всій Україні за припинення війни, щоб не було нових жертв, щоб постраждалі та хворі швидше зцілилися, а загиблі отримали Царство Боже. Водночас, Владика закликав усіх присутніх молитися Богу, бо лише в молитві можна людям знайти нерозраду в їхньому горі. Далі недільна відправа продовжилася Божественною літургією.
Після богослужіння учасники мали ще двогодинне спілкування в малих групах, а після обіду – заключне, велике коло на якому лунали теплі слова побажань успіху та продовження проекту в майбутньому.
Проект зустрічі родин загиблих воїнів Тернопільщини, безперечно, – унікальний. Він постійно вдосконалюється, робляться висновки попереднього досвіду. Не дивлячись на те, що в цілому програма зустрічей має свою особливу специфіку, немає відчуття що вона повторюється. Організатори працюють над тим, щоб з кожною новою зустріччю програма психологічної та духовної реабілітації родин була більш насиченою та корисною. Кожен із учасників давно переконався у ефективності роботи тернопільських психологів, психотерапевті та священиків. А те, що цього разу на зустріч приїхала рекордна кількість учасників – найбільше з усіх разів – є найкращим цьому підтвердженням. Допоможи, Господи, та скоро зціли всіх, хто цього потребує.
Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.