Кілька останніх років у ЗМІ почастішали доволі дивні антицерковні повідомлення. У різних містах світу, незалежно один від одного, вибухали однакові скандали. Виявлялося, що людей дратували церковні дзвони, які начебто заважають людям жити та спокійно спати. Інша категорія новин, пов’язаних із тематикою церковних дзвонів, була направлена в принципово інший бік. Чимало дослідників феномену церковних дзвонів приписують голосу церковних дзвонів мало не магічні властивості – очищення душі, лікування тіла, благотворний вплив на душу. Безумовно, і перша, і друга позиції були помилковими. Істина завжди тримається золотої середини та цурається крайнощів. У нашій розмові ми спробуємо знайти правильну думку.
Дещо з історії дзвонів
Як не дивно, але явище церковних дзвонів з’явилося доволі пізно. У Західній (католицькій) Церкві дзвони відомі з IV-IX стт., а Східній (православній) ще пізніше – в IX-XII cтт. До нас мистецтво дзвонарства прийшло вже з Візантії разом із хрещенням Руси-України та завжди сприймалося єдине ціле зі всіма іншими важливими храмовими звичаями та традиціями. Спочатку дзвони не мали свого спеціального місця в храмі. Їх підвішували в арках вхідних дверей, всередині церков, вішали на баштах куполів, а згодом робили спеціальні дзвіниці поруч із основним храмом. Символіка дзвіниці відсилає нас до гори, з якої проповідував Спаситель, або ж щогли корабля, звідки мудрий наглядач слідкує, щоб судно не потрапило в небезпеку.
По мелодію дзвонів
Насправді, мистецтво дзвонарства це досить складна система, де за допомогою звуків доноситься до людей певна інформація. Раніше, за їхньою допомогою люди могли дізнаватися про те, що від відбувається в даний момент поблизу них: похорон чи свято, пожежа чи народження дитини, насувається ворог чи просто котра година. Хоча, безумовно, основне призначення дзвонів – богослужбове. Церковний Устав доволі чітко розповідає нам про мелодику дзвонів, час та спосіб їх використання. Мають вони навіть свої назви. Так, «благовіст» – це ритмічні удари в один дзвін. Почергові удари в різні дзвони називаються передзвоном чи перебором. «Тризвін» – це така техніка дзвону, при якій у різні дзвони вдаряють одночасно тричі з паузами між ними. Перед Вечірнею, Утренею та на часах перед Літургією повинен виконуватися благовіст. До самої Літургії людей скликає тризвін. На свята має лунати благовіст, який переходить у тризвін. На особливо великі свята чи події спочатку буває благовіст, який переходить у перезвін, а за цим – тризвін. Велика кількість дзвоні на дзвіницях дають можливість змінювати характер звуку в залежності від характеру богослужінь.
Як стати дзвонарем?
Базові навички мистецтва дзвонарства отримують майбутні священнослужителі під час навчання в духовних навчальних закладах. Це дає їм можливість не тільки самим добре розумітися на цьому, але й при потребі – навчити дзвонарів на своїх парафіях. Зрештою, основним способом передачі фаху дзвонаря – це передача науки безпосередньо, під час богослужбової практики від учителя до учня. В монастирях дзвонарство є особливим послухом, який благословляється ігуменом.
Куди зникають дзвонарі?
Це питання я волів би змінити на інше: чому в нас досі не з’являються фахові дзвонарі? Після столітньої атеїстичної чуми, варто з сумом говорити про відмирання мистецтва дзвонарства. З одного боку наші парафії лише повертаються до забутого ритму уставних богослужінь, а з іншого – чимало громад, особливо католицьких, свідомо обирають для себе шлях на спрощення церковних практик. Скорочуються богослужіння, додаються лавочки, зменшуються вимоги до посту та умов звершення служб. В т.ч. не приділяється достатня увага таким важливим моментам, як використання дзвонів згідно приписів древніх церковних Уставів.
Цікавість до фаху в наші дні
Хоча фах дзвонарів нині сміливо можна записати до «Червоної Книги», все ж де не де виникають цілі оази дзвонарського мистецтва. Так, у Земненському Святогорському монастирі, що на Волині, існує школа дзвонарства для жінок. Навчитися одночасно дзвонити двома руками та ногами – не так легко, як може видатися на перший погляд! Також, школа дзвонарів працює при Науково-методичному центрі дзвонового мистецтва Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Слухачі знайомляться з історією дзвоноливарного мистецтва та оволодівають практичними навичками дзвоніння на різних дзвіницях. Центр дослідження дзвонарства створено при Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника (м.Івано-Франківськ,). Щороку в Луцьку, у замку Любарта проводять фестиваль дзвонарського мистецтва, де дзвонарі виконують свої композиції.
Стати дзвонарем на 1 день можна на Великдень кожному, але для добрих знань потрібно витратити не менше місяця студій і практики. Саме тому, чимало сучасних соборів із дзвіницями облаштовані електронним дзвонарем. Шнурки підключено до спеціального комп’ютера, який може заграти вам будь-яку запрограмовану мелодію.
Чому зникають дзвонарі? Напевне лише тому, що зникають віруючі в Бога люди…
Протоієрей Євген Заплетнюк,
кандидат богословських наук
Для видання topnews.in.ua
Знайшли помилку – виділіть фрагмент та натисніть Ctrl+Enter. Якщо хочете допомогти проекту – натисніть це посилання.